Gdzie kupić

Sposoby leczenia przewlekłych zaparć

scroll

Sposoby leczenia przewlekłych zaparć

ikona zegar 5 min czytania
ikona książka czytaj także:

Sposoby leczenia przewlekłych zaparć

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która przydarzyć się może każdemu. Co jednak robić, jeżeli zaparcie jest przewlekłym problemem?

Kiedy mówimy o przewlekłych zaparciach?

Przeciętny człowiek wypróżnia się co najmniej raz dziennie, jednak nawet wypróżnienie raz na trzy dni nie powinno budzić naszego niepokoju, chyba, że wystąpią również inne objawy. Jeżeli wypróżniamy się rzadziej niż dwa razy w tygodniu, defekacja wiąże się z bólem, a konsystencja stolca jest twarda i zbita, mówimy wtedy o zaparciu. U niektórych osób dolegliwość ta może występować przewlekle. W wielu wypadkach skutkuje zmiana przyzwyczajeń żywieniowych bądź spożywanie większej ilości wody.

Zmień nawyki

W przypadku zaparć warto zwiększyć ilość błonnika w diecie. Sięgaj częściej po surowe owoce i warzywa, a także po produkty pełnoziarniste. Stosować możesz również suplementy diety zawierające błonnik. Dzięki temu usprawnisz proces trawienia. Pomoże również wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z miodem lub wody, w której moczyły się suszone śliwki. Nie zapominaj o tym, by rano znaleźć czas na spokojną wizytę w toalecie. Zwykle jelita najbardziej aktywne są w godzinach porannych, więc jest to dobry czas na wypróżnienie. Unikaj potraw, które mogą działać zapierająco, a także dań ciężkostrawnych, aby proces trawienia nie był zaburzony.

Ruszaj się na zdrowie

Codzienny ruch jest ważny dla całego naszego organizmu i pomaga regulować rytm wypróżnień. Nie musisz poświęcać godziny dziennie na aktywność fizyczną, ale wystarczy piętnastominutowy spacer, abyś poczuł się lepiej. Wystarczy wysiąść przystanek wcześniej z autobusu czy wybrać się do sklepu na piechotę czy rowerem zamiast samochodem.

Sięgnij po wsparcie

W przypadku zaparć sięgnąć możesz po łagodnie działające środki przeczyszczające, na przykład ziołowe, takie jak Xenna extra comfort. Zawiera ona senes, który jest najpopularniejszym ziołowym środkiem przeczyszczającym. Substancją czynną są w niej senozydy, zwane także antranoidami. Dzięki preparatom zawierającym senes ułatwiona jest perystaltyka jelit. Warto podkreślić, że farmaceutyki z senesem przeznaczone są dla osób powyżej dwunastego roku życia. W przypadku zaparć o charakterze przewlekłym warto sięgnąć po Xennę balance. Zawiera ona makrogol, który ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu masa kałowa jest prawidłowo nawodniona, co ułatwia wypróżnienia.

Problem występowania przewlekłych zaparć warto skonsultować z lekarzem, gdyż może on być spowodowany na przykład przyczynami mechanicznymi czy powstrzymywaniem odruchu defekacyjnego.