3 min czytania

wyślij na maila

Jak radzić sobie z zaparciami?

Zaparcia, potocznie zwane zatwardzeniem, sporadycznie mogą się przydarzyć każdemu. Jeżeli jednak problem powtarza się regularnie, wówczas warto zadbać o uregulowanie pracy jelit.

Wsłuchaj się w swój organizm

Prawidłowa perystaltyka jelit i regularne wypróżnianie się gwarantują komfort i dobre samopoczucie. Zwykle jelita są najbardziej aktywne w godzinach porannych i wtedy odczuwamy potrzebę defekacji.

Często jednak rano śpieszymy się do pracy czy innych obowiązków i nie mamy czasu, aby zaspokoić tę potrzebę. Bywa tak, że przez cały dzień ignorujemy sygnał o potrzebie wypróżnienia, co również nie jest dobre i może doprowadzić do zaparć nawykowych.

Jak rozpoznać zaparcie?

O zaparciach mówimy wtedy, gdy defekacja następuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Stolec przy zaparciu jest suchy i zbity, a proces wydalania wymaga wzmożonego parcia i może sprawiać ból.

Zaparcia mogą być spowodowane przez różne przyczyny:

– nieodpowiednią dietę
– zażywanie niektórych lekarstw
– stres
– wiek – ponieważ wraz z upływem lat proces trawienia wydłuża się

Przy sporadycznych zaparciach można stosować doraźnie leki przeczyszczające, takie jak na przykład Xenna Extra Comfort lub Xenna Zioła przeciw zaparciom (herbatka). Dyskretna forma tabletki to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w każdej sytuacji, nie w tylko w domu, ale także na wyjeździe. Herbatka w postaci gorącego naparu ziołowego zapewni komfort użycia również w domowym zaciszu.

 

 

Jak pokonać zaparcia przewlekłe?

Przy zaparciach przewlekłych lub nawracających, ważna jest zmiana sposobu odżywiania. Warto zadbać o dużą ilość błonnika w diecie, a także spożywanie odpowiedniej ilości wody. Pracę jelit wspomoże również codzienna aktywność fizyczna, na przykład spacerowanie.

Unikać należy produktów o charakterze zapierającym, na przykład czekolady. Przy zaparciach przewlekłych warto stosować preparat Xenna Balance, którego substancją czynną jest makrogol PEG 3350. Umożliwia on odpowiednie nawodnienie mas kałowych dzięki zdolności wiązania wody w obrębie jelita grubego.

Xenna Balance nie wpływa na stan flory bakteryjnej jelita i nie powoduje wzdęć. Dzięki wysokiej skuteczności działania makrogolu, zawartego w Xenna Balance, komfort i regularność wypróżnień zostają przywrócone w ciągu 24-48h.

 

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić