4 min czytania

wyślij na maila

W jaki sposób aktywność fizyczna pomaga w leczeniu zaparć?

Zaparcia to nieprzyjemna, jednak dość często pojawiająca się dolegliwość. W walce z zaparciami świetnie okazuje się sprawdzać regularna aktywność fizyczna. Jak działa zależność pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi a regulacją pracy jelit? Czy regularnie ćwicząc, mamy szansę pozbyć się zaparć, także przewlekłych? Sprawdźmy to.

Zaparcia mogą pojawić się u każdego z nas, niezależnie od wieku, rodzaju diety i codziennego stylu funkcjonowania. Doraźne zaparcia bywają spowodowane nagłą zmianą diety, podróżą lub stresem. U niektórych osób problem zaparć staje się jednak powtarzalny lub długotrwały, mamy wówczas do czynienia z zaparciami przewlekłymi.

Co powoduje zaparcia przewlekłe?

Zaparcia stwierdza się w przypadku braku defekacji powyżej 3 dni i mniej niż dwa razy w tygodniu. Pomimo różnych rytmów funkcjonowania poszczególnych osób taka częstotliwość uznawana jest za niezdrową i spowodowaną właśnie zaparciem, czyli zaleganiem mas strawionego pokarmu w jelitach. Zaparciom często towarzyszą bóle brzucha, poczucie obrzmienia, opuchnięcia i ociężałości wynikające z zatrzymywania wody w organizmie.

Przewlekły problem z wypróżnianiem – czym grozi?

Przewlekłe, powtarzające się trudności z wypróżnianiem powodują długotrwałe złe samopoczucie, mogą wiązać się również z tyciem i poczuciem zatrucia organizmu wynikającego z zaburzenia usuwania substancji toksycznych wraz z kałem, tak jak powinno to funkcjonować bez zaparć.

Jak leczyć zaparcia przewlekłe?

W przypadku występowania przewlekłych, utrudniających życie zaparć warto działać kompleksowo i wprowadzić zmiany w codziennym trybie życia, tak aby przywrócić jelitom prawidłowe funkcjonowanie.

Warto zacząć od przyjrzenia się swojej diecie i zastanowienia, czy jest w niej wystarczająco dużo produktów zawierających błonnik pokarmowy ułatwiający wypróżnianie. Błonnik znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, kaszach, ryżu, warzywach i owocach oraz pestkach dyni i słonecznika.

Dieta uboga w składniki odżywcze i błonnik oraz zawierająca dużą ilość produktów wysokoprzetworzonych sprzyja powstawaniu zaparć. Warto zmienić przyzwyczajenia i zadbać o to, by dostarczać do organizmu składniki wspierające jego funkcjonowanie, w tym procesy trawienne.

Pozbywanie się wyjątkowo ciężkich do usunięcia, przewlekłych zaparć warto wesprzeć stosowaniem – Xenna Balance. Wyrób medyczny na zaparcia Xenna Balance ma w swoim składzie makrogol 3350, substancję wiążącą wodę w treści jelitowej, co naturalnie pobudza perystaltykę, czyli ruchy prowadzące treść jelitową w kierunku wypróżnienia.

Aktywność fizyczna pomocna w leczeniu zaparć

W leczeniu przewlekłych zaparć warto wprowadzić w życie regularną aktywność fizyczną. Nie muszą to być oczywiście intensywne treningi na siłowni, często wystarczy nawet bieganie lub regularne uczęszczanie na basen.

Jakie ćwiczenia na zaparcia są skuteczne?

Na przewlekłe zaparcia szczególnie dobrze działają te ćwiczenia, które angażują mięśnie brzucha, przez co poprawiają sprawność procesów trawiennych i przyspieszają tak ważną perystaltykę jelit.

Czy regularny ruch zapobiega zaparciom?

Regularna aktywność fizyczna z pewnością dobrze wpłynie na pracę jelit i powrót do regularnego wypróżnienia się, mającego wpływ na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

 

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić