5 min czytania

wyślij na maila

Wpływ braku aktywności fizycznej na zaparcia

Izolacja społeczna wymuszona kwarantanną może spowodować u wielu osób brak należytej ilości aktywności fizycznej, przez co także spowolnienie działania procesów zachodzących w organizmie. Jaki wpływ przebywanie w izolacji może mieć na pojawienie się zaparć?

Pandemia wpłynęła na wiele aspektów życia ludzi na całym świecie. Oczywiste dotąd kwestie zmieniły swoją formę, znaczenie lub zostały całkiem wyeliminowane. Izolacja społeczna w dużych miastach całkowicie zmieniła tryb życia wielu z nas, a praca zdalna sprawiła, że ilość codziennego ruchu fizycznego znacznie spadła.

Izolacja społeczna przyczyniła się do spadku aktywności fizycznej

Przed pandemią większość z nas codziennie wychodziła z mieszkania, spiesząc się do pracy, na treningi na siłowni, spotkania towarzyskie i inne aktywności zakładające zdecydowanie większą ilość ruchu niż ta, jaką mamy podczas przebywania w mieszkaniu.

Jeśli nie ruszamy się tyle, co na co dzień, z powodu choroby lub konieczności spędzania większej niż zwykle ilości czasu w domu, na ograniczonej przestrzeni, możemy czuć się ociężale, a nasz organizm i jego funkcjonowanie z pewnością spowolni wówczas swoje działanie, uznając ten czas za wypoczynek.

Dlaczego regularny ruch jest tak ważny?

To, jak aktywność fizyczna wpływa na działanie procesów zachodzących w organizmie, jest oczywiste i odczuwalne – siedzący tryb życia nie ułatwia natomiast procesów trawiennych, w tym także spalania tłuszczu, co może powodować wzrost wagi.

To, jak ważny jest ruch w czasie pandemii, może pokazać reakcja organizmu na zmniejszenie ilości dziennej dawki aktywności fizycznej. Procesy trawienne i perystaltyka jelit są zależne od ilości ruchu – wyższe ciśnienie krwi i dotlenienie organizmu usprawnia pracę wszystkich organów, brak ruchu działa więc odwrotnie. Kiedy nie zapewniamy organizmowi wystarczającej aktywności, mogą pojawić się problemy z trawieniem i wydalaniem.

Oczywiście zmobilizowanie się do ćwiczeń podczas izolacji nie jest łatwe i wymaga wiele motywacji, jednak jest to niezbędne dla zachowania dobrego samopoczucia, prawidłowej wagi i funkcjonowania organizmu.

Brak aktywności sprzyja pojawianiu się zaparć

Wspomniane wcześniej zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a prawidłową pracą przewodu pokarmowego mają wpływ na powstawanie zaparć. Organizm w stanie spoczynku trawi zdecydowanie mniej efektywnie, czujemy się ociężali i opuchnięci i tym trudniej zmotywować się do ćwiczeń. Zaparciom towarzyszyć może ból brzucha, a samo ich występowanie znacznie pogarsza nie tylko nasz fizyczny, ale także psychiczny stan.

Zaparcia kwarantannowe

Właśnie w czasie pandemii zaczęto obserwować nowe zjawisko nazywane zaparciem kwarantannowym. Zaparcia kwarantannowe występują właśnie w przypadku, w którym zaburzony zostaje nasz rytm dobowy, aktywności fizyczne związane z kontaktami społecznymi, takie jak choćby wyjścia do klubów, na spacery i siłownie zostają ograniczone lub całkowicie wyeliminowane.

Ruch w walce z zaparciami

W walce z zaparciami aktywność fizyczna jest bardzo ważna i niezbędna, ponieważ pomaga usprawnić zarówno pracę jelit oraz ich ruchy perystaltyczne, jak i pracę całego układu pokarmowego.

Doraźnie stosowane, naturalne leki OTC z sennozydami, takie jak Xenna Zioła i Xenna Extra Comfort, pomogą pozbyć się uciążliwych zaparć. Działanie saszetek do zaparzania Xenna Zioła i tabletek Xenna Extra Comfort doskonale wspomoże umiarkowana aktywność fizyczna, nawet jeśli będzie to chwila tańca w salonie, rozgrzewki, rozciągania lub jogi.

Jak ćwiczyć w domu?

Ruch w czasie pandemii jest ograniczony, ale nie niemożliwy! Warto rozpocząć indywidualne ćwiczenia w domu, odkurzyć zapomniany rower trekkingowy, spróbować zrealizować plany ćwiczeń dostępne w sieci lub zapisać się na zajęcia online oferowane przez wielu trenerów.

Warto zadbać o aktywność fizyczną, szczególnie w trakcie pandemii, gdy bywamy przytłoczeni ilością zmian i niepewności. Ruch fizyczny pozwala dotlenić organizm, zrelaksować się i poza pozytywnym działaniem na ciało, z pewnością poprawi też
nasze samopoczucie psychiczne.

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić