5 min czytania

wyślij na maila

Czym są zaparcia kwarantannowe?

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne zmiany w codziennym funkcjonowaniu większości z nas. Praca zdalna, ograniczenie aktywności ruchowej, zmiana diety i codziennego rytmu dobowego wpływają na cały organizm. Stres i niepewność spowodowane nową sytuacją na całym świecie także nie pozostają obojętne dla naszego samopoczucia, pojawiają się też różne dolegliwości fizyczne, takie jak na przykład migreny lub zaparcia. Czym są zaparcia kwarantannowe i jak możemy im przeciwdziałać?

Jak brak ruchu wpływa na nasze samopoczucie?

Podczas domowej kwarantanny lub dłuższej izolacji społecznej wiele aktywnych na co dzień osób musiało radykalnie zmienić swój dotychczasowy styl funkcjonowania. Nawet dla tych mniej wysportowanych z nas izolacja odczuwalna jest najczęściej z powodu ograniczenia możliwości spacerów, wyjść do klubów, ćwiczeń na siłowniach oraz wyjazdów i wycieczek.

Zmniejszenie zakresu poruszania się, najczęściej do mieszkania i jego najbliższej okolicy, nie pozostaje obojętne dla organizmu. Ruch fizyczny niezbędny jest bowiem do poprawnego przebiegu procesów trawienia, a także poprawia dotlenienie komórek ciała oraz mózgu, reguluje ciśnienie krwi i zapewnia dobre samopoczucie.

Brak aktywności fizycznej sprawia, że czujemy się ociężali, ospali, a do tego przybieramy na wadze z powodu mniejszego niż na co dzień spalania kalorii przy jednocześnie statystycznie częstszym jedzeniu z powodu przebywania w domu. Jak zapobiec problemom trawiennym i zaparciom w trakcie kwarantanny domowej?

Na czym polega kwarantanna domowa?

Kwarantanna domowa to dobrowolne lub odgórnie nakazane odosobnienie osoby zdrowej, ale narażonej na kontakt z koronawirusem, zapobiegająca dalszemu rozprzestrzenianiu się zarażenia w przypadku rozwinięcia u danej osoby objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Na kwarantannie przebywają też osoby chore, które dokonały samoizolacji na czas występowania objawów COVID-19.

Podczas kwarantanny domowej nie powinniśmy opuszczać miejsca zamieszkania przez kilka do kilkunastu dni. Takie odosobnienie, nienaturalne i niezdarzające się wcześniej na tak wielką skalę, w oczywisty sposób powoduje rozregulowanie mechanizmów organizmu, jego dobowego rytmu funkcjonowania i procesów zachodzących w ciele osoby izolowanej.

Czym są zaparcia kwarantannowe?

Nagła izolacja i ograniczenie aktywności często powodują zaburzenia trawienia. Stres ma udowodniony negatywny wpływ na procesy trawienia z powodu umiejscowienia ogromnej ilości komórek nerwowych właśnie w jelitach.

W izolacji mogą pojawić się także problemy z wypróżnianiem, nazywane zaparciami kwarantannowymi. Nieprzyjemne samopoczucie wiążące się z występowaniem zaparć wpływa na ogólny stan zdrowia, warto więc zadbać o kwestie trawienia i regularnego wypróżniania się szczególnie podczas kwarantanny.

Jak zachować dobrą kondycję podczas kwarantanny?

W czasie kwarantanny domowej niezbędne jest wyjątkowe zadbanie o nasze samopoczucie i zdrowie organizmu. Zalecana jest rezygnacja z wszelkich używek, spożywanie pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminy, minerały i substancje odżywcze, a także błonnik usprawniający trawienie i wypróżnianie. Należy pamiętać również o regularnym nawadnianiu organizmu.

W przypadku zaparć warto zastosować naturalne leki OTC na zaparcia zawierające sennozydy – substancje o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Xenna dostępna w postaci saszetek do zaparzania z liśćmi senesu oraz Xenna Extra Comfort w formie łatwych do połknięcia tabletek pomagają w usuwaniu zaparć.

Ćwiczenia na brzuch w domu

Na zaparcia kwarantannowe świetnym rozwiązaniem będą także ćwiczenia na brzuch, które możemy wykonywać w domowym zaciszu. Ćwiczenia wspierające eliminowanie zaparć powinny koncentrować się na mięśniach dna miednicy, których prawidłowe funkcjonowanie wspiera zdrowe wypróżnianie się bez zaparć, a także szereg innych funkcji życiowych, takich jak zapobieganie nietrzymaniu moczu.

Treningi mięśni dna miednicy nie są łatwe, wymagają wsłuchania się w organizm, wyczucia mięśni i odpowiednich technik oddechowych, jednak przynoszą efekty. W sieci można znaleźć instrukcje objaśniające, czym dokładnie są mięśnie dna miednicy i jak wykonać ćwiczenia mięśni Kegla.

Należy unikać podnoszenia ciężarów, warto za to zainteresować się jogą i ćwiczeniami stretchingu, czyli rozciągania, które wspierają mięśnie brzucha, a dodatkowo wspaniale relaksują.

Zależność prawidłowego trawienia od stanu psychicznego i odwrotnie to bardzo istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę szczególnie w nowej i niepewnej sytuacji. W razie potrzeby dobrze skonsultować się zdalnie z psychologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, zwłaszcza gdy zaparcia nie ustępują pomimo podjęcia kroków ku ich wyeliminowaniu. Dobre samopoczucie i prawidłowy przebieg procesów trawiennych
wspierają odporność całego organizmu, niezbędną w czasie pandemii.

 

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić