3 min czytania

wyślij na maila

Zioła na zaparcia – jakie wybrać?

Czasami zdarza się, że dochodzi do zaburzenia naszego naturalnego rytmu wypróżnień, wskutek czego cierpimy na zaparcia. Warto podkreślić, że za prawidłowe uznaje się zarówno codzienną defekację, jak i wydalanie, które odbywa się co dwa lub trzy dni. Jest to rzeczą indywidualną, dlatego warto obserwować swój organizm, aby poznać mechanizm jego działania.

Kiedy mówimy o zaparciach?

O zaparciach możemy mówić wtedy, gdy defekacja występuje rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a kał oddawany jest z wysiłkiem i bólem. Przyczyny zaparć mogą być bardzo różnorodne, począwszy od nieprawidłowej, ubogiej w błonnik diety przez stres, po przyczyny mechaniczne, związane z uciskiem na jelita. Często zaparcia związane są z zaburzeniami odruchu defekacyjnego. Powstrzymywanie tego odruchu może spowodować problemy z wydalaniem.

Leczenie zaparć

W leczeniu łagodnych zaparć, które pojawiają się sporadycznie warto sięgnąć po zioła lub ziołowe mieszanki dostępne w aptekach bez recepty. Dużą ich zaletą jest fakt, że nie mają one gwałtownego działania przeczyszczającego. Warto sięgać po nie zwłaszcza wieczorem, gdyż ich efekty widać po 8-10 godzinach. Wydalanie stolca najczęściej występuje w godzinach porannych, kiedy jelito grube jest najaktywniejsze.

Niestety współczesny pęd życia powoduje, że rano zwykle nie mamy czasu na spokojne posiedzenie w toalecie. Jeżeli dokuczają nam zaparcia, to warto zadbać o uregulowanie naturalnego rytmu wypróżnień, zgodnego z rytmem naszego ciała.

Pomóc mogą również popularne ostatnio nasiona babki płesznik na zaparcia. Spożycie namoczonych w wodzie nasion (ok. 1 łyżki) i popicie ich dużą ilością wody nie tylko ułatwi wypróżnianie, lecz także będzie miało dobroczynny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Poprawia ona także stan flory bakteryjnej w jelitach, a także działa osłonowo i przeciwzapalnie. Polecana jest osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, gdyż normalizuje jego działanie.

W przypadku sporadycznego występowania zaparć, warto sięgnąć po zioła na zaparcia lub łagodne preparaty przeczyszczające, dostępne bez recepty, jednak jeżeli problem występuje przewlekle, to warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadać przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zioła na zaparcia – jakie wybrać?

Najpopularniejszym ziołem przeciwko zaparciom jest senes. Są to liście krzewu z gatunku Senna Mill, które mają zastosowanie przeczyszczające. Zawierają one senozydy, zwane również antranoidami, które są substancją czynną.

Senes najczęściej występuje w postaci herbatki do zaparzania. Jednak można dostać senes zarówno w formie liściastej, w torebkach (na przykład Xenna zioła na zaparcia), jak i w formie tabletek. Substancje zawarte w liściach senesu pobudzają perystaltykę jelit, ułatwiają gromadzenie się wody w jelitach, dzięki czemu ułatwiony jest proces wydalania). Preparaty z senesem są przeznaczone dla osób, które ukończyły 12. rok życia.

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić