Zaparcia – przyczyny
O zaparciach możemy mówić wtedy, gdy oddawanie stolca zachodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu, proces wydalania sprawia nam ból i pozostaje uczucie niepełnego wypróżnienia.
Najczęstsze przyczyny zaparć to:
– nieodpowiednia dieta
– sporadyczna aktywność fizyczna
– zbyt mała ilość błonnika i płynów w diecie
Zaparcia mogą być także spowodowane przez wstrzymywanie wypróżnień, stres oraz choroby, takie jak:
– zaburzenia hormonalne
– choroby mięśni
– polip
– kamień kałowy
Przyczyny zaparć to również zaburzenia naturalnego rytmu wypróżnień. Jelito grube najbardziej aktywne jest rano, więc warto wtedy znaleźć czas, by spokojnie oddać stolec.
Pomocne będzie picie na czczo szklanki wody z cytryną lub wody, w której przez noc moczyły się suszone śliwki. U niektórych proces wydalania stymuluje kawa. Jeżeli czujemy parcie, to warto posłuchać naszego organizmu, a nie wstrzymywać się z oddaniem stolca.
Co na zaparcia? Dieta na zatwardzenie
Jeżeli chcemy zadbać o prawidłowe wypróżnianie, przede wszystkim powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszej diety. Przy problemach z zatwardzeniem warto ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, białej mąki i słodyczy na rzecz warzyw i owoców, które zawierają dużo błonnika.
Oprócz nich w naszej diecie na stałe powinny zagościć:
– ciemne pieczywo
– kasze
– kefir
– jogurt naturalny
– świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe
Wiele osób ma także problem z piciem odpowiedniej ilości płynów. Warto na półtoralitrowej butelce zaznaczyć sobie czarnym markerem przedział czasu, w którym powinniśmy wypić daną ilość wody, na przykład między dziewiątą a dwunastą. Butelkę najlepiej jest zostawić w takim miejscu, by była ona widoczna i żeby można było po nią od razu sięgnąć. Najlepszym napojem będzie niegazowana woda mineralna bez dodatków smakowych, a także – w mniejszych ilościach – naturalne soki i przetwory mleczne (np. jogurt czy kefir).
Domowe sposoby na zaparcia – szybki sposób na zaparcia
Zatwardzenie od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby na zaparcia, czyli jeść surowe owoce i warzywa bądź suszone owoce (zwłaszcza śliwki) oraz zwiększyć ilość wypijanej wody. Warto też zwiększyć aktywność fizyczną, a jeśli na co dzień towarzyszy nam stres – praktykować techniki relaksacyjne, aby rozładować napięcie.
Jeżeli zatwardzenie jest uciążliwe, warto sięgnąć po szybki sposób na zaparcia, jakim są łagodne tabletki na przeczyszczenie lub zioła na zaparcia, dostępne w aptece bez recepty. Ich działanie jest łagodne, zażywa się je wieczorem, aby odczuć efekty rano.
Jeżeli zatwardzenie jest przewlekłe i trwa ponad tydzień, to należy skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę zaparć. Leków na zaparcia nie powinniśmy stosować na własną rękę dłużej niż siedem dni, bowiem organizm może się do nich przyzwyczaić. Dłuższe stosowanie leków może zalecić lekarz po wywiadzie i badaniu.