3 min czytania

wyślij na maila

Jak zaparcia wpływają na nasz nastrój?

Występowanie zaparć nie pozostaje obojętne dla naszego codziennego samopoczucia. Zaburzenia naturalnego rytmu pracy organizmu, w tym procesów trawienia i wydalania, jest nierozerwalnie połączone z naszym stanem psychicznym i komfortem funkcjonowania. W jaki sposób zaparcia mogą wpływać na nasz nastrój i jak możemy poradzić sobie z tego rodzaju problemami?

Czym są zaparcia? Pomimo różnic w funkcjonowaniu indywidualnych organizmów każdego z nas większość procesów zachodzących w organizmie możemy ubrać w ramy czasowe zapewniające nas o prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała.

Podobnie jak w przypadku rytmu serca oraz cyklu miesiączkowego układ pokarmowy i jelita powinny działać w regularnym tempie i rytmie. Poprzez występowanie zaparć rozumiemy oddawanie stolca rzadziej niż raz na trzy dni. Zaburzenie tego procesu powoduje nieprzyjemne skutki odczuwalne na co dzień przez nasz organizm.

Jak zaparcia wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie?

Pojawienie się zaparć oddziałuje negatywnie na nasze samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ból brzucha, poczucie ociężałości i opuchnięcia organizmu z powodu zatrzymania mas kałowych w jelitach. Zaburzenia trawienia i wydalania wpływają bezpośrednio na procesy łaknienia, brak apetytu, a przez to osłabienie organizmu i ogólne uczucie rozbicia.

Zaparcia a samoocena

Występowaniu zaparć często towarzyszy wzdęcie brzucha, widoczne zwłaszcza u szczupłych osób. Wspomniane wcześniej zatrzymanie wody w organizmie również bywa widoczne w postaci opuchnięcia twarzy i kończyn. Długotrwałe zatrzymanie procesu usuwania resztek trawienia oraz toksyn może wpływać także na pojawienie się wyprysków, reakcji alergicznych lub egzemy i pogorszyć zarówno wizualny, jak i faktyczny stan skóry.

Samoocena, którą często opieramy na samopoczuciu i wyglądzie fizycznym, może ulegać osłabieniu zarówno w przypadku długotrwałych, przewlekłych zaparć, jak i tych występujących nagle, zwłaszcza w podróży lub w nowym dla nas miejscu.

Jak zaparcia oddziałują na nasz nastrój?

Zaparcia to dolegliwość nieprzyjemna, niezdrowa dla organizmu oraz niekomfortowa, zwłaszcza w przypadku gdy pojawi się właśnie na wakacjach lub w nowej pracy, gdy chcemy korzystać z czasu przeznaczonego na zwiedzanie lub naukę nowych rzeczy, tymczasem brzuch jest wzdęty, odczuwamy dyskomfort i podenerwowanie.

Jak walczyć z zaparciami?

Na zaparcia – poza naturalnymi sposobami, takimi jak wprowadzenie do diety większej ilości błonnika: pełnego ziarna, muesli, granoli, warzyw i owoców – warto postawić na Xenna Balance. Wyrób medyczny Xenna Balance zawiera makrogol 3350, składnik wspierający proces wypróżniania już w 24 – 48 godzin, dzięki właściwościom wiążącym wodę w masach kałowych. Xenna Balance w większości przypadków przywraca prawidłową pracę jelit, co może wpływać na poprawę samopoczucia na co dzień.

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić