4 min czytania

wyślij na maila

Zaparcia w podróży – jak sobie radzić z zatwardzeniem na wakacjach?

Zaparcia same w sobie są dużym dyskomfortem, a co dopiero zaparcia na wakacjach! Jak wypocząć, gdy w brzuchu czujesz ciężar? Jak podziwiać widoki, gdy myślisz tylko o wizycie w toalecie? Na szczęście z zaparciami w podróży można sobie poradzić! Sprawdź, co zabrać ze sobą do apteczki turystycznej, aby szybko uporać się z zatwardzeniem.

Skąd zaparcia w podróży?

Niemal każda zmiana nawyków żywieniowych może wywołać problemy z jelitami. W podróży jemy nieregularnie, próbujemy lokalnych produktów i zupełnie innych potraw. Nierzadko pijemy więcej alkoholu i dosładzanych napojów. Na wakacjach trudniej oprzeć się niezdrowym słodkościom, lodom, czy fast foodom. Zapominamy o piciu wody. Zresztą zmiana wody również może przyczynić się do rewolucji w naszych jelitach, dlatego warto mieć ze sobą butelkę z filtrem lub sięgać po wodę butelkowaną.

Kolejną przyczyną zaparć w podróży jest stres. Może to dziwić, bo w końcu jedziemy na wakacje po to, aby się zrelaksować. Jednak większość z nas czuje opory przed korzystaniem z publicznych toalet. Często krępujemy się nawet skorzystać z WC w pokoju hotelowym lub mieszkaniu, które dzielimy ze znajomymi bądź rodziną. Wstrzymujemy wypróżnienie w oczekiwaniu na bardziej sprzyjające okoliczności, co w efekcie może spowodować zaparcie.

Czy można uniknąć zaparcia w podróży?

Niestety nie mamy żadnej gwarancji, że unikniemy zaparcia na wakacjach. Przyczyny zatwardzenia są różne, nie zawsze związane z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. dieta. Jak wspomnieliśmy, zaparcia mogą mieć podłoże psychologiczne.

Jednak możesz spróbować przygotować się do podróży lepiej niż zwykle. Jak to zrobić? Wzmacniając swój mikrobiom jelitowy. Na kilka tygodni przed wyjazdem zacznij jeść jogurty, kefiry i kiszonki. To naturalne probiotyki, które wesprą dobroczynne bakterie w jelitach. Aby były dobrze odżywione potrzebują prebiotyków, a te znajdziesz w cebuli, czosnku, bananach, cykorii, karczochach czy szparagach.

Jeśli wybierasz się do miejsca „bliskiego kulinarnie” (jak Włochy, Hiszpania, Francja) możesz zacząć gotować w domu tamtejsze potrawy. Twój układ pokarmowy zdąży się przyzwyczaić do nowych smaków. Jeśli celem podróży są miejsca bardziej egzotyczne, postaraj się, będąc na miejscu, wprowadzać nowe produkty do swojego menu stopniowo.

Wzmocnienie mikroflory jelitowej zwiększy szanse na uniknięcie przykrych dolegliwości jelitowych na wyjeździe. A jeśli zaparcia w podróży się jednak pojawią? Co robić?

zaaprcia w podróży – kobieta na moście w egzotycznej dżungli

Jak walczyć z zaparciem na wakacjach?

Warto zacząć od wprowadzenia do jadłospisu przekąsek, które pobudzą perystaltykę jelit, np. suszone owoce, zwłaszcza śliwki. Przeczyszczająco działają też buraki, dojrzałe banany i kisiel z siemienia lnianego bądź babki płesznik.

Kolejnym sposobem na zaparcia jest picie ziołowych herbat z zawartością senesu, np. Xenna Zioła (lek OTC), lub herbaty miętowej. Możesz też sięgnąć po napar z kopru włoskiego, który pomaga usunąć wzdęcie. 

Jednak nie zawsze mamy możliwość zaparzyć zioła, będąc w podróży. Rozwiązaniem są leki OTC z wyciągiem z owoców senesu, np. Xenna Extra Comfort na zaparcia doraźne, które bez trudu zmieszczą się w apteczce turystycznej lub podręcznej torebce. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić