4 min czytania

wyślij na maila

Zaparcia w ciąży – jak je leczyć?

Ciąża to szczególny stan, w którym o organizm przyszłej mamy i rozwijające się w nim dziecko należy dbać wyjątkowo troskliwie. Zaparcia to jedna z wielu typowych dolegliwości występujących w ciąży. Jak skutecznie i bezpiecznie walczyć z zaparciami w ciąży?

W ciąży organizm kobiety doświadcza ogromnych zmian w funkcjonowaniu, zmienia się praktycznie cały jego dotychczasowy rytm działania. Przez najbliższych 9 miesięcy organizm przyszłej mamy będzie miał za zadanie utrzymać rozwijający się płód, co nie pozostaje bez wpływu na pracę narządów, układy hormonalnego i procesów w nich zachodzących. Procesy te mają wpływ na codzienne funkcjonowanie w wielu dziedzinach, w tym także na pracę układu pokarmowego i wydalniczego przyszłej mamy.

Skąd się biorą zaparcia w ciąży?

Zmiany hormonalne, zwłaszcza podwyższony poziom progesteronu, wpływają na spowolnienie pracy ruchu jelit, czyli perystaltyki, co powoduje znacznie wolniejszą niż dotąd pracę układu pokarmowego. W ciąży w miarę rozrostu płodu powiększa się również macica, naciskając na pęcherz i jelita, co również nie pozostaje bez wpływu na perystaltykę i komfort wypróżniania.

Nagłe zmiany zachodzące w diecie kobiety w ciąży spowodowane zmianą zapotrzebowania na określone składniki również mogą wpływać na procesy trawienne, ich szybkość i sprawność, a o zaparciu możemy mówić już wówczas, gdy wypróżnienie następuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Zaburzenia procesu wydalania mogą wynikać w ciąży także ze zmiany dynamiki codziennego funkcjonowania ciężarnej, ograniczenia aktywności fizycznej.

Czy zatwardzenie w ciąży jest groźne?

Pojawienie się zaparć w ciąży może zaniepokoić przyszłą mamę z uwagi na typową dla nieprzyjemnego uczucia zatwardzenia potrzebę „parcia” oraz nieprzyjemne odczucia, takie jak ból brzucha i uczucie ociężałości.

Czy zatwardzenie w ciąży to faktycznie powód do niepokoju? W niektórych przypadkach przedłużający się nacisk na ścianki jelit może przyspieszyć wystąpienie akcji porodowej, zwykle jednak jest to jedynie niepotrzebne zjawisko, które „dokłada” organizmowi przyszłej mamy dyskomfortu i wiąże się ze zbyt długim zaleganiem w jelitach treści, która powinna być usuwana ze względu na zawartość toksyn i pierwiastków, które organizm uznaje za konieczne do wydalenia.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Z zaparciami w ciąży można walczyć w naturalny sposób, nie nadwyrężając dodatkowo organizmu przyszłej mamy i działając bezpiecznie dla dziecka. Warto zacząć od uzupełnienia diety o produkty zawierające błonnik.

Źródła błonnika pokarmowego to między innymi owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, takie jak:

Na pracę jelit dobrze wpływają również produkty mleczne – maślanki, kefiry i jogurty, które z powodzeniem możemy łączyć z produktami zawierającymi błonnik.

Umiarkowana i dostosowana do etapu ciąży aktywność fizyczna również będzie mieć pozytywny wpływ na pracę jelit. Co na zaparcia w ciąży może być jeszcze pomocne?

Czy można brać leki na przeczyszczenie w ciąży?

Na zaparcia w ciąży przyszła mama może zastosować po konsultacji z lekarzem np. wyrób medyczny Xenna Balance. Preparat w postaci proszku do sporządzenia roztworu do picia zawiera substancję osmotycznie czynną – makrogol 3350, którą mogą przyjmować kobiety w ciąży po uprzedniej poradzie lekarskiej.

Wyrób medyczny Xenna Balance zawiera też elektrolity, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom sodu, potasu i wody w organizmie podczas leczenia zaparć.

Zawartość saszetki Xenna Balance należy rozpuścić w szklance do połowy wypełnionej wodą (ok. 125 ml płynu), wymieszać i wypić, najlepiej rano. Jednak warto pamiętać, że w przypadku stosowania leków czy wyrobów medycznych przez kobiety w ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNNA.

Sprawdź gdzie kupić