strona
główna

Zioła przeciw zaparciom

Czasami zdarza się, że dochodzi do zaburzenia naszego naturalnego rytmu wypróżnień wskutek czego cierpimy na zaparcia. Warto podkreślić, że za prawidłowe uznaje się zarówno codzienną defekację, jak i wydalanie, które odbywa się co dwa-trzy dni. Jest to rzeczą indywidualną, dlatego warto obserwować swój organizm, aby poznać mechanizm jego działania.

Kiedy mówimy o zaparciach?

O zaparciach możemy mówić wtedy, gdy defekacja występuje rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a kał oddawany jest z wysiłkiem i bólem. Przyczyny zaparć mogą być bardzo różnorodne, począwszy od nieprawidłowej, ubogiej w błonnik diety przez stres, po przyczyny mechaniczne, związane z uciskiem na jelita. Często zaparcia związane są z zaburzeniami odruchu defekacyjnego. Powstrzymywanie tego odruchu może spowodować problemy z wydalaniem.

Leczenie zaparć

W leczeniu łagodnych zaparć, które pojawiają się sporadycznie warto sięgnąć po zioła lub ziołowe mieszanki dostępne w aptekach bez recepty. Dużą ich zaletą jest fakt, że nie mają one gwałtownego działania przeczyszczającego. Warto sięgać po nie zwłaszcza wieczorem, gdyż ich efekty widać po 8-10 godzinach. Wydalanie stolca najczęściej występuje w godzinach porannych, kiedy jelito grube jest najaktywniejsze. Niestety współczesny pęd życia powoduje, że rano zwykle nie mamy czasu na spokojne posiedzenie w toalecie. Jeżeli dokuczają nam zaparcia, to warto zadbać o uregulowanie naturalnego rytmu wypróżnień, zgodnego z rytmem naszego ciała.

Jakie zioła wybrać?

Najpopularniejszym ziołem przeciwko zaparciom jest senes. Są to liście krzewu z gatunku Senna Mill, które mają zastosowanie przeczyszczające. Zawierają one senozydy, zwane również antranoidami, które są substancją czynną. Senes najczęściej występuje w postaci herbatki do zaparzania, zarówno w formie liściastej, w torebkach (na przykład Xenna zioła przeciw zaparciom), jak i w formie tabletek. Substancje zawarte w liściach senesu pobudzają perystaltykę jelit, ułatwiają gromadzenie się wody w jelitach, dzięki czemu ułatwiony jest proces wydalania). Preparaty z senesem są przeznaczone dla osób, które ukończyły 12 rok życia.

W przypadku zaparć pomóc mogą również popularne ostatnio nasiona babki płesznik. Spożycie namoczonych w wodzie nasion (ok. 1 łyżki) i popicie ich dużą ilością wody nie tylko ułatwi wypróżnianie, lecz także będzie miało dobroczynny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Poprawia ona także stan flory bakteryjnej w jelitach, a także działa osłonowo i przeciwzapalnie. Polecana jest osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, gdyż normalizuje jego działanie.

W przypadku sporadycznego występowania zaparć, warto sięgnąć po zioła lub łagodne preparaty przeczyszczające, dostępne bez recepty, jednak jeżeli problem występuje przewlekle, to warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadać przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.