4 min czytania

wyślij na maila

Zaparcia u niemowląt

Zaparcia u niemowląt możesz rozpoznać po tym, że maluszek rzadko się wypróżnia, ma wzdęty brzuszek i często płacze w trakcie oddawania stolca. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zatwardzenia u najmłodszych, czy są groźne i co warto zastosować na zaparcia u niemowlaka.

Czemu niemowlęta miewają zaparcia?

Zatwardzenie u niemowląt może być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jednak najczęstszymi przyczynami zaparć u niemowląt są:

Zaparcia rzadko występują u dzieci karmionych piersią, za to dość często u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Zazwyczaj pierwsze problemy z jelitami pojawiają się u maluchów karmionych mlekiem matki dopiero w momencie rozszerzania diety.

Objawy zaparć u niemowlaka

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie, czy niemowlę ma zaparcia jest obserwacja częstotliwości wypróżnienia i konsystencji stolca. Maluch do 6. miesiąca życia cierpi na zaparcia, jeśli wypróżnia się rzadziej niż raz na dwie doby, a kał jest zbity i suchy, wywołuje ból. Oczywiście maluch nie powie nam, że go boli – będzie płakać i krzyczeć, a to powinno zwiększyć naszą czujność.

O zaparciu u starszego dziecka (6 mcy-1 rok) możemy mówić, gdy wypróżnia się nie częściej niż 2 razy w ciągu tygodnia. Objawami towarzyszącymi zatwardzeniu u niemowlaka są:

zaparcia u niemowląt – niemowlę śpi z pluszakiem

Czy zaparcia u niemowląt są groźne?

Gdy zauważysz, że niemowlę rzadziej się wypróżnia, oddaje twarde stolce lub układa się w nienaturalnej pozycji podczas defekacji, pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem pediatrą. Zaparcia u niemowląt mogą mieć różne podłoże, dlatego najlepiej zdiagnozować je u specjalisty.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy zaparcia u niemowląt są groźne. Jeśli szybko zauważysz problem i zaczniesz działać, zatwardzenie u niemowlaka nie musi być niebezpieczne (chyba, że wynika z poważniejszych problemów zdrowotnych, co może stwierdzić tylko lekarz po dokładnej diagnostyce).

Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?

Jeśli zaparcie pojawiło się u niemowlęcia karmionego piersią, można zwiększyć ilość błonnika we własnej diecie. W przypadku malucha karmionego mlekiem modyfikowanym, można spróbować zmienić produkt, jednak zazwyczaj mają one podobny skład. Starszym niemowlakom warto podawać do picia większą ilość wody.

Na zaparcia u niemowląt można zastosować wyrób medyczny Xenna Balance Junior z makrogolem 3350. Preparat w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie zmiękcza stolec, co ułatwia wypróżnianie. Mogą go przyjmować dzieci od 6. miesiąca życia.

Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety

Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety jest dość częstą dolegliwością. Warto wówczas zrezygnować z niektórych owoców, takich jak banany, jabłka czy borówki, a także z produktów ciężkostrawnych, takich jak ryż (produkty na bazie ryżu warto zamienić na kukurydziane). Dieta dziecka, które cierpi na zaparcia powinna być bogata w błonnik i naturalne probiotyki. Należy też podawać odpowiednią ilość płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić