strona
główna

Zaparcia u dzieci

Zaparcia są jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego u dzieci. Dotyczą zwłaszcza dzieci w okresie przechodzenia z pieluszki na nocnik. Zaparcia mogą być spowodowane zmianą rytmu dnia (np. pójście do przedszkola), diety(przejście z mleka na stałe pokarmy) lub unikaniem wypróżniania. Powodem zaparć mogą być również działania niepożądane przyjmowanych leków lub choroby, czy przewlekłe przebywanie w pozycji leżącej. Zaparć nie należy bagatelizować, gdyż mogą one przejść w formę przewlekłą.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeżeli dziecko unika wypróżniania, jego zachowanie wskazuje na utrudnione, czasem bolesne oddawanie stolca. Jeżeli stolec jest twardy, zbity i oddawany rzadziej niż co trzy dni u dziecka można podejrzewać zaparcie. Czasem dzieci, czując parcie, przybierają tak zwaną postawę retencyjną – przerywają zabawę, krzyżują nogi, zaciskają pośladki. Po ustaniu poczucia parcia dziecko wraca do zabawy.

Rodzice nie powinni ignorować tego sygnału, bo wstrzymywanie parcia może prowadzić do zaparć nawykowych. Kiedy dziecko ma potrzebę oddania stolca, warto zachęcić je do posiedzenia na nocniku i próby oddania stolca. Można w tym czasie poczytać z dzieckiem książeczkę lub dać mu do zabawy zabawkę.

Niektóre dzieci szukają odosobnienia, na przykład chowając się z nocnikiem za drzwiami łazienki, więc należy zaobserwować,jakie potrzeby ma nasz maluch i umożliwić mu defekację w warunkach, jakich potrzebuje. Nie należy jednak dziecka zmuszać do wypróżnień, gdyż może przynieść to skutek odwrotny od zamierzonego.

Xenna Balance Junior - Nowy preparat do leczenia zaparć u dzieci.

Xenna Balance Junior zawiera makrogol, który ułatwia wypróżnianie u dzieci już od 6. miesiąca życia. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Hepatologii ESPGHAN, makrogol jest obecnie środkiem numer 1, zalecanym w leczeniu zarówno doraźnych, jak i przewlekłych zaparć u dzieci.

Makrogol powoduje nawodnienie mas kałowych, dzięki czemu pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie. Zaletą Xenna Balance Junior jest bezpieczne i niegwałtowne działanie(działa w ok 24 - 48 h). Makrogol w nim zawarty nie powoduje skurczów, bólu brzucha, ani nagłej potrzeby parcia. Ponadto, substancja aktywna preparatu Xenna Balance Junior nie wchłania się do krwioobiegu, ale jest wydalana w niezmienionej formie w organizmu dziecka. Nie fermentuje ona w jelicie, dlatego nie wywołuje wzdęć, które mogą pojawiać się zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu np. laktulozy.

Jak stosować Xenna Balance Junior?

Xenna Balance Junior ma formę proszku do sporządzania roztworu doustnego o przyjemnym pomarańczowym smaku. Xenna Balance Junior może być bezpiecznie stosowana u dzieci od 6 miesiąca życia. Zawartość saszetki należy rozpuścić w ¼ szklanki wody, soku lub herbaty i podać dziecku do picia. Dobową dawkę roztworu można podzielić i podawać kilkukrotnie w ciągu dnia.