strona
główna

Uważaj na zaparcie! Może ono być groźne

Choć rozmowa na temat wypróżniania się nie przystoi w towarzystwie, to jednak jest to temat ważny. Wydalanie jest naturalną czynnością tak jak oddychanie. W ten sposób z organizmu usuwane są odpady, pozostające po procesie trawienia, takie jak niestrawione resztki pokarmu, woda i bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu kału.

Regularne wypróżnianie się gwarancją dobrego samopoczucia

Prawidłowe wydalanie jest rzeczą bardzo ważną. Przyjmuje się, że normą u człowieka dorosłego jest defekacja 1-2 razy dziennie, zwykle w godzinach porannych, choć może się okazać, że w niektórych przypadkach potrzeba ta pojawia się rzadziej, na przykład co dwa dni. U dziecka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, dzienna ilość stolców może być większa. Wypróżnianie nie powinno sprawiać bólu, jeżeli pojawia się on, może to świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak na przykład zbyt mała ilość błonnika w diecie bądź też zbyt mała ilość spożywanej wody. Stolec nie powinien być ani twardy, co może świadczyć o zaparciach, ani też zbyt wodnisty, co może być oznaką biegunki.

Kiedy mówimy o zaparciach?

Naturalny rytm wypróżniania się może być inny dla każdego człowieka, dlatego o zaparciach mówimy wtedy, gdy pojawiają się następujące problemy:

  • wydalanie następuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu,
  • stolec oddawany jest z trudem i w sposób sprawiający ból,
  • stolec ma twardą konsystencję,
  • pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia.

Zaparcia mogą mieć zarówno charakter sporadyczny, jak i przewlekły. W pierwszym przypadku powodem może być stres, zmiana sposobu odżywiania (na przykład na wakacyjnym wyjeździe) czy skutek uboczny leku. Zaparcia zdarzają się też u kobiet w ciąży. Z kolei problemy z wydalaniem o charakterze przewlekłym często wiążą się z chorobą, zmianą trybu życia na mniej aktywny, zmianą sposobu odżywiania bądź też występują jako skutek uboczny przyjmowanych leków.

Postępowanie przy zaparciach

W przypadku problemów z wydalaniem przede wszystkim warto zachować cierpliwość, gdyż efekt zastosowanej zmiany diety bądź środka przeczyszczającego przyniesie ulgę dopiero po kilku godzinach. Warto rozpocząć od zmiany diety na taką, w której pojawia się duża ilość błonniku. Należy także zwiększyć ilość wypijanych płynów, co często pomaga rozwiązać problem bez konieczności stosowania leków. Jeżeli jednak problem nie mija, to sięgnąć trzeba po łagodny środek przeczyszczający, na przykład w postaci tabletek lub herbaty, takich jak Xenna. Leki tego typu działają po kilku godzinach, dlatego zaleca się przyjmowanie ich wieczorem, popijając je odpowiednią ilością płynu. Pomocne będą zwłaszcza przy zaparciach sporadycznych.

Warto pamiętać, że leki przeczyszczające mogą być stosowane doraźnie. Jeżeli problem z wydalaniem ma charakter przewlekły, to należy skonsultować się z lekarzem, aby zbadać jego przyczynę.